Kampania mailingowa B2B – czy warto w nią zainwestować?

young beautiful business woman celebrating victory in the office

W dzisiejszym dynamicznym świecie marketingu internetowego, pełnego zaawansowanych narzędzi i strategii, stary, ale sprawdzony mailing B2B wciąż pozostaje jednym z niezastąpionych sposobów dotarcia do potencjalnych klientów. Poniżej przyjrzymy się bliżej kampaniom mailingowym, ich zaletom i wadom, a także efektom oraz kosztom. Jeśli chcesz się dowiedzieć, dlaczego warto zastanowić się nad tym klasycznym narzędziem marketingowym, to czytaj dalej!

Czym są kampanie mailingowe B2B?

Kampanie tego typu to nic innego jak poinformowanie dużej rzeszy przedsiębiorców o swojej ofercie i wzbudzenie zainteresowania tych firm, które w danym momencie mają potrzeby związane z promowanym przez nas produktem czy usługą. Tego typu kampanie mają zazwyczaj charakter nienachalnej informacji, a reakcja odbiorcy jest najczęściej “zero-jedynkowa”: mam potrzebę – reaguję, nie mam potrzeby – wyrzucam do kosza. Aby osiągnąć skuteczność w tego typu działaniach kluczowa okazuje się odpowiednio duża i aktywna grupa odbiorców. Kampanie tego typu nazywane są “cold mailingiem”. W klasycznie realizowanych kampaniach zainteresowany odbiorca proszony jest o odpowiedź i pozostawienie danych kontaktowych do siebie. Taki sposób realizacji kampanii marketingowych wydaje się wręcz naiwnie prosty, jednak jak pokazuje setki przykładów z naszej ponad 9-letniej działalności w tym obszarze, w dalszym jest skuteczny. Czy znacie inne narzędzie, które w ciągu 1,5 tygodnia pozwoli zdobyć nawet 50 zapytań ofertowych, na dodatek zachowując rozsądne koszty? 

Co decyduje o powodzeniu kampanii e-mail B2B pozioma (1)

Zalety i wady kampanii mailingowych

Każde podejmowane przez firmę działanie marketingowe wiąże się z ryzykiem nieosiągnięcia zwrotu z inwestycji. Nie ma strategii idealnych, których zastosowanie zawsze przyniesie pozyskanie nowych klientów i zyski. Jeśli ktoś tak twierdzi, to  najzwyczajniej koloryzuje rzeczywistość, aby sprzedać świadczoną przez siebie usługę marketingową. Sztuką jest poznanie zalet i wad poszczególnych działań i wybrać to, które wiąże się z najmniejszym ryzykiem niepowodzenia. Poniżej znajdziecie listę atutów i niedoskonałości e-mailingu. 

Zalety kampanii mailingowych:

  • Dobre dopasowanie do specyfiki komunikacji odbiorców B2B – mailing pozwala dotrzeć do odbiorców firmowych w ich naturalnym środowisku – niemal każdy przedsiębiorca codziennie wielokrotnie korzysta z maila do załatwienia spraw firmowych. Nienachalna wiadomość może trafić na podatny grunt. 
  • Szybki efekt – mailingi generują odpowiedzi w krótkim czasie, możliwe jest uniknięcie wielomiesięcznych działań, długiego optymalizowania kampanii, jak ma to często miejsce w przypadku innych kanałów marketingowych (np. media społecznościowe, wyszukiwarka Google).
  • Akceptowalne koszty – kampanie mailingowe są stosunkowo tanie w porównaniu do innych form promocji. Posiadając budżet na poziomie 2 tys. zł netto można sobie zapewnić zdobycie kilkudziesięciu zapytań ofertowych od potencjalnych klientów. 

Wady e-mailingu:

  • Ryzyko spamu  – nieodpowiednie wysyłanie wiadomości może skutkować uznaniem ich za spam, co zaszkodzi reputacji firmy. 
  • Konkurencja – skrzynki odbiorcze są zapełnione wieloma wiadomościami, więc trzeba konkurować o uwagę klienta.
  • Wyzwanie w niektórych branżach – w przypadku wąskich, specjalistycznych branż, gdzie krąg potencjalnych odbiorców jest mocno zawężony, trudniej jest osiągnąć skalę i efektywność porównywalną do kampanii adresowanych do szerszej grupy odbiorców.

Efekty kampanii mailingowych – zobacz jak to działa w praktyce

Jak już wspominaliśmy, skuteczność kampanii mailingowych B2B może być naprawdę imponująca. Przykładem są wyniki osiągane dla naszych klientów. Oczywiście nie każda kampania jest w stanie wygenerować 50 zapytań, jednak średnia na poziomie 30 “leadów” również wydaje się wynikiem godnym zainteresowania. Niemal nigdy ta liczba nie jest mniejsza niż 10 zapytań, a jeśli taka sytuacja się wydarzy, nasi klienci mogą liczyć na zwrot połowy środków wpłaconych na realizację kampanii.

Przykłady kampanii mailingowych B2B realizowanych dla różnych branż

W ciągu 10 lat zrealizowaliśmy dla naszych klientów ponad 300 kampanii e-mailowych. Przekrój branżowy jest tutaj bardzo szeroki. Większość kampanii pozyskiwała zapytania dla usług biznesowych takich, jak: tworzenie stron internetowych, prowadzenie księgowości, obsługa BHP, pozyskiwanie dotacji, windykacja należności, dystrybucja energii, poligrafia. Część dotyczyła jednak specjalistycznych produktów i usług, np. dystrybucja kół do wózków magazynowych czy produkcja form wtryskowych. Każda z nich przyniosła zapytania ofertowe, poniżej znajdziecie kilka wybranych przykładów: 

  • Kampania dla firmy tworzącej strony internetowe: działania trwały 1 miesiąc i przyniosły 22 konkretne zapytania ofertowe, z których większość zawierała specyfikację umożliwiającą naszemu klientowi wykonanie wyceny usługi.
  • Kampania dla ogólnopolskiego biura rachunkowego: w ciągu 3 miesięcy kampania generowała imponującą liczbę 55 zapytań ofertowych.
  • Kampania dla dystrybutora kół do wózków magazynowych: prowadzona była przez 1 miesiąc i przyniosła 24 zapytania ofertowe, potwierdzając skuteczność naszego podejścia.

Podsumowanie

Mailing to nadal skuteczne narzędzie marketingowe, zwłaszcza w świecie B2B. Jesteśmy przekonani, że sprawdzone podejście ma więcej wartości niż wiele nowszych strategii, takich jak media społecznościowe. 

Jeśli myślisz o kampanii mailingowej, jako alternatywie cold callingu lub innych form zdobywania zapytań w biznesie, chętnie Ci pomożemy.

Zachęcamy do zadawania pytań dotyczących kampanii e-mailingowych:

adam.zych@selea.pl, tel. +48 535 111 740.